ReactJS یا Angular؟کدام یک بهتر است؟

25/07/2020 02:08

این روز ها رقابت فریم ورک های جاوا اسکریپتی به اوج خود رسیده است و هر کدام با قابلیت های فوق العاده خود به پیشرفت قابل توجهی رسیده اند.

این روز ها رقابت فریم ورک های جاوا اسکریپتی به اوج خود رسیده است و هر کدام با قابلیت های فوق العاده خود به پیشرفت قابل توجهی رسیده اند.

با گذر زمان انتخاب از بین این فریم ورک ها برای برنامه نویسان مشکل شده است.

در این مقاله قصد داریم به مقایسه دو فریم ورک محبوب Angular و React JS بپردازیم

معرفی فریم ورک انگولار:

Angular یک فریم ورک جاوا اسکریپت به شکل متن باز (Open source) است که در سال ۲۰۰۹ توسط گوگل طراحی و ساخته شده است. این فریم ورک به شما کمک می کند تا اپلیکیشن های تک صفحه ای (single-page-applications = SPA) ایجاد کنید. اپلیکیشن های تک صفحه ای که فقط از طرف مشتری به HTML، CSS و جاوا اسکریپت نیاز دارند.

همانطور که می دانید، در اپلیکیشن های تک صفحه ای نیازی به بارگذاری مجدد صفحه نیست به این معنی که اگر بخواهید از یک صفحه به صفحه دیگر بروید، این عمل بدون بارگذاری مجدد مرورگر (به صورت Ajax) انجام می شود و اگر بر روی دکمه های بازگشت به صفحه قبل یا بعد کلیک کنید، این عمل بدون مکث و با سرعت انجام می شود و همین موضوع در بهبود سرعت و تجربه کاربری سایت شما بسیار موثر است.

به طور کلی Angular راه را برای توسعه وب تغییر داده است. اکنون می توانید با استفاده از قدرتمندترین و سازگارترین فریم ورک JavaScript Framework Angular، وب سایت خود را توسعه دهید. بدون شک، فریم ورک های جاوا اسکریپت مانند Angular، Ember و غیره آینده توسعه وب هستند.

 

معرفی فریم ورک ری اکت جی اس :

React JS یکی از سریع ترین و محبوب ترین کتابخانه های Javascript است که توسط فیسبوک، اینستاگرام و یک جامعه مستقل از توسعه دهندگان وب مدیریت و نگهداری می‌شود.

React یک کتابخانه Open source و البته رایگان جاوا اسکریپت برای طراحی رابط کاربری (UI) است. این کتابخانه جاوا اسکریپت در ماه مه سال ۲۰۱۳ به صورت عمومی منتشر شد. جالب است بدانید که این فریم ورک در ابتدا توسط یکی از مهندسین فعال در فیسبوک به وجود آمد.

مطالب دیگر :  زبان های برنامه نویسی مناسب یادگیری ماشینی

نکته مهم در مورد ری انت جی اس این است که این Library صرفا در الگوی طراحی MVC، عهده دار بخش View است. ویو یا اینترفیس در واقع مرتبط با نمایش اجزا هستند و طبعا ReactJS به جای پرداختن به الگوی MVC به وظایفی می پردازد که مربوط به نمایش اجزا می پردازد. از دیگر کاربردهای ReactJS استفاده در طراحی و ایجاد وبسایت های تک صفحه ای است.

 

ری اکت جی اس چه مزایا و معایبی دارد؟

ReactJS دارای لیستی از مزایای مشخص است که در نهایت باعث می شود آن را به یکی از محبوب ترین کتابخانه ها میان توسعه دهندگان تبدیل کند. اما سوال اصلی اینجاست که مزایای اصلی  ReactJS چه چیزهایی هستند که باعث شده تا این حد میان توسعه دهندگان محبوب و معروف شود؟

مزایای React

یکی از مشکلات عمومی اکثر فریمورک هایی که براساس جاوا اسکریپت ساخته شده اند این است که توسعه بنیادی اپلیکیشن ها در قسمت بک اند افت پیدا می کند، این مشکل در حقیقت به رابط کاربری و اجزای آن باز می‌گردد به این دلیل که اجزای مختلف رابط کاربری با یکسری از کنش های کاربر به کلی بازیابی و نوسازی می شوند. همین موضوع باعث ایجاد مشکل در قسمت توسعه بک اند می شود.

این موضوع در فریمورک React به طور کامل متفاوت است. توسعه دهندگان در این فریمورک می توانند به جای نوسازی کلی رابط کاربری، تنها یک صفحه ‌یا بخشی از آن را نوسازی کنند. این کار باعث صرفه جویی در مصرف اینترنت و موجودی های سخت افزاری می شود.

هدف اصلی اینکار استفاده بهینه و سبک از یک DOM مجازی به جای استفاده از DOM در حالت درختی و کلاسیک است. این حالت حتی اپلیکیشن های پیچیده ای را که از حالت های منطقی زیادی استفاده می کنند را قادر می سازد تا  بر روی دستگاه هایی با مشخصات ضعیف تر هم اجرا شوند. با استفاده از این حالت ما به اپلیکیشن هایی دست یافته ایم که از نظر کارایی نسبت به فریمورک های دیگر دارای نرخ بسیار بالایی هستند.

یادگیری آسان :

یکی از ویژگی های مهم و اساسی فریم ورک ReactJS یادگیری ساده و آسان آن می باشد. ری اکت در مقایسه با انگولار مخصوصا نسخه ۲ آن  توانسته در این زمینه توانایی های خوبی را از خود نشان دهد. برای یادگیری این فریم ورک کاربران به توانایی های عجیب و پیچیده ای نیاز ندارند.

 

می توان گفت برای یادگیری ReactJs در ابتدای کار دانشی نسبی در مورد JSX تقریبا کفایت می کند. JSX مانند HTML برای اظهار استایل (Style) کدنویسی کاربرد دارد. البته باید در نظر داشت این توانایی صرفا برای شروع کار با این فریم ورک مناسب است. در صورتی که بخواهید بیشتر در مورد مفاهیم ReactJS اطلاعات کسب کنید، مطالعه صرفا JSX نمی تواند کمک چندانی به شما کند. برخی از توسعه دهندگان معتقدند که این فریم ورک برای یادگیری بسیار ساده است و برخی دیگر نیز کاملا مخالف با این نظر هستند.

 

سهولت در یادگیری فریم ورک ReactJS تا زمانی صحت دارد که مفاهیمی اساسی مانند Data Binding مطرح می شود که در آن صورت نیاز به مطالعات بیشتر و گسترده تری است. اما در کل می توان در مورد سهولت در یادگیری React را نسبت به Angular برتر میدان دانست.

توسعه ی آسان :

یکی از مهمترین ویژگی های فریم ورک ReactJS، توانایی توسعه دادن منعطف کدها می باشد. فرصت داشتن برای برقراری ارتباط بین بخش های مختلف توسعه یک وبسایت، توسعه دهندگان را قادر می سازد تا طراحی فرانت-اند آن وبسایت را با دیگر بخش های آن به طور کاملا سازگار انجام دهند.

ReactJS براساس مدل نمایش یا view ساخته شده است و این در حالی است که angular براساس MVVM است. همین دلیل باعث می شود که ReactJS نسبت به angularjs سازگاری بیشتری داشته باشد.

در توسعه اپلیکیشن ها نیز توسعه دهنده ها می توانند کامپوننت های اضافی مربوط به اپلیکیشن را در فریم ورک ReactJS اضافه یا حذف کنند. علاوه بر این موضوع، با داشتن رابطی استاندارد در React Native می توان فضای میان جاوا اسکریپت و اپلیکیشن های محلی را پر کرد.

معایب

یکی از مشکلات اصلی استفاده از ReactJS این است که برای توسعه یک وبسایت باید در کنار خودش از کتابخانه ها و کامپوننت های دیگر نیز استفاده کند و همین موضوع باعث می شود که سرعت توسعه یک اپلیکیشن به مراتب کاهش یابد. بنابراین می توان گفت که استفاده از ReactJS برای پروژه هایی که محدودیت زمانی دارند مناسب نمی باشد.

ReactJS تنها یک لایه View است و برای اتصال و ارتباط برقرار کردن با فریم ورک های قدیمی مبتنی بر MVC مشکلات و محدودیت هایی دارد.

آخرین مورد از معایب ReactJS این است که برای یادگیری مبتدیانه فریم ورک ساده ای است اما برای یادگیری مباحث و مفاهیم پیشرفته تر در آن به دانش تخصصی در حوزه وب و برنامه نویسی نیاز است.

مزایا و معایب فریم ورک Angular :

Angular یکی از ابزارهای متن باز (Open source) کامل برای توسعه وب محسوب می شود. همانطور که در بخش معرفی این فریم ورک گفته شد، این فریم ورک بیش از هر چیز دیگری در اپلیکیشن های تک صفحه ای مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع این فریمورک یکی از بهترین گزینه ها برای ساختن چنین اپلیکیشن هایی است.

مزایا

 

معماری MVVM

در ابتدا باید به این موضوع اشاره کنیم که این فریم ورک کاملا براساس مدل MVC طراحی شده است. مدل MVC در واقع یک معماری نرم افزاری است که ساختار نرم افزار را به سه قسمت مدل، نما و کنترلر تقسیم می کند. MVC این قابلیت را به توسعه دهنده می دهد تا بخش های مختلف نرم افزار را از هم جدا کند و کنترل کامل تری را به صورت مجزا روی هر کدام از این بخش ها داشته باشد.

در حال حاضر معماری Angular از MVC به MVVM تبدیل شده است که در این حالت ما می توانیم بخش منطقی اپلیکیشن را از بخش رابط کاربری آن تفکیک کنیم. در واقع در این حالت دو راه برای Data Binding وجود دارد که باعث می شود بر اساس منابع، اپلیکیشن بتواند جوابگویی بهتری به عملیات کاربران داشته باشد.

مزیت دیگری که انگولار دارد، وجود مستندات بسیار زیاد آن برای یادگیری و پاسخگویی به سوالات است.

انگولار از برنامه‌های تک صفحه ای پشتیبانی می‌کند

برنامه‌های Single Page نوع خاصی از برنامه‌های وب هستند که در آنها تنها یک صفحه HTML دارید و همه چیز در همان صفحه بارگذاری مشود. این بارگذاری و بروزرسانی صفحه بسته به نوع تعامل کاربر به صورت پویا بروزرسانی میشود.

برنامه‌های تک صفحه ای که با نام SPA هم شناخته می‌شوند، می‌توانند به منظور بارگذاری اطلاعات، بدون بارگذاری کامل صفحه با سرور خود ارتباط برقرار کنند. SPA ها تجربه کاربری بهتری را ارایه می‌دهند، چون هیچ‌کس دوست ندارد بیش از حد منتظر بارگذاری کامل صفحه باشد. انگولار از توسعه برنامه های تک صفحه ای پشتیبانی میکند و از این لحاظ یادگیری آن واقعا ارزشمند است.

 

اتصال داده دوطرفه (Two-way data binding)

از انگولار نسخه 2 به بعد، اتصال داده دوطرفه با استفاده از دستورالعمل ngModel اجرا می‌شود. مزیت اولیه این نوع اتصال تقریبا ً بروزرسانی خودکار منابع داده ای است. هنگامی که اطلاعات به روز رسانی میشود، کاربر فورا از آن اطلاع پیدا میکند.

قابلیت ماژول بندی در انگولار

شما می‌توانید به قابلیت ماژول بندی در انگولار به این شکل فکر کنید : کد های شما در جعبه هایی جداگانه آماده شده اند. این جعبه ها در انگولار با نام ماژول (modules) شناخته میشوند. کد های برنامه شما به چندین ماژول که بعدا دوباره برای برنامه ای دیگر میتواند استفاده شود، تقسیم میشوند. یک ماژول شامل کامپوننت ها، دستورات، سرویس ها و … است که با یکدیگر گروه بندی شده اند. این ماژول ‌ها را می‌توان با یکدیگر ترکیب کرد تا یک برنامه کامل ایجاد شود.

ماژول ها همچنین مزایای متعدد دیگری را برای به شما ارمغان می آورند. یکی از آن‌ها قابلیت lazy-loading است، یعنی یک یا چند ویژگی برنامه می‌تواند بر اساس تقاضای کاربران بارگذاری شود. اگر از این قابلیت به درستی استفاده شود، lazy-loading می‌تواند کارایی برنامه شما را ارتقا دهد.

برنامه های سازمانی میتوانند خیلی بزرگ شوند و از این رو تقسیم کار در چندین تیم می‌تواند چالش برانگیز باشد  با ماژول ‌ها ، کد را می‌توان سازمان دهی کرد و تقسیم کار را می‌توان به درستی انجام داد، در حالی که ثبات کد را همچنان حفظ می‌کنید.

کاهش کد نویسی

بسیاری از سازندگان وب می‌خواهند کدهای موثر، اما کوتاهتر بنویسند. انگولار از معماری MVC پشتیبانی می کند. بر اساس این معماری، توسعه دهنده میتواند کد های خود را به قسمت های مختلفی تقسیم کند. با استفاده از انگولار به راحتی میتوانید این کار را انجام دهید. لازم نیست همه چیز را در انگولار کد نویسی کنید. انگولار خیلی چیز ها را برای شما خودکار میکند.

رابط کاربری تمیز و واضح

انگولار از HTML برای تعریف و پیاده سازی رابط کاربری یک برنامه استفاده می‌کند. HTML یک زبان نشانه گذاری آسان و بسیار ساده تر از جاوا اسکریپت است. وقتی با استفاده از انگولار به توسعه برنامه ای میپردازید، لایه نمایش از لایه منطق کاملا از همدیگر جدا هستند. نیازی نیست نگران جریان برنامه و ترتیب بارگذاری کامپوننت ها در صفحه وب باشیم. به ساگی میتوانیم layout را در صفحه تعریف کرده ، داده های خود را به آن متصل کنیم. انگولار ادامه کارها را برای شما انجام میدهد.

یکپارچه سازی آسان

انگولار در ساخت فریمورک های متعددی استفاده شده است، نمونه ای از آنها عبارت اند از :  Ionic، کاموننت های Kendo UI از تلریک و غیره. از این رو یکپارچه‌سازی با دیگر سیستم ها در انگولار به سادگی انجام میشود. بنابراین اگر می‌خواهید برخی  کامپوننت های رابط کاربری با کیفیت بالا را به صفحه خود اضافه کنید ، می‌توانید به راحتی  از هرکدام از این فریمورک های ذکر شده استفاده کنید.

Cross Platform

انگولار می‌تواند برای ساخت هرکدام از اپلیکیشن های زیر مورد استفاده قرار گیرد :

  • برنامه‌های وب
  • برنامه های بومی تلفن همراه:
  • برنامه های دسکتاپ

معایب

همانطور که گفته شد در این فریم ورک دو راه برای Data Binding وجود دارد که براساس منابع سخت افزاری می تواند عملکرد خوبی در پاسخ به عملیات کاربران داشته باشد. اما استفاده بیش از اندازه از منابع سخت افزاری در یک دستگاه می تواند باعث کاهش کارایی آن شود. پس باید نتیجه گرفت که در این زمینه Angular کارایی پایین تری نسبت به ReactJS از خود نشان می دهد.

یادگیری Angular به دلیل وجود سینتکس تقریبا پیچیده ای که دارد می تواند برای توسعه دهندگان تازه کار دشواری باشد.

نتیجه گیری کلی

به عنوان یک نتیجه گیری کوتاه و در عین حال کلی باید گفت که اگر به دنبال توسعه یک اپلیکیشن منعطف با بیشترین میزان سازگاری هستید، استفاده از ReactJS می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد و اگر به دنبال توسعه یک اپلیکیشن قدرتمند با مصرف منابع بیشتر هستید، استفاده از فریم ورک Angular می تواند گزینه مناسب تری برای شما باشد.

آخرین دیدگاه ها

هنوز نظری درج نشده است. شما اولین نفر باشید.

ثبت دیدگاه شما

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 14 =